Linkkisivu

YHDISTYS-, JÄRJESTÖ-, sekä MUITA LINKKEJÄ:

Kansainvälinen Hiihtoliitto
http://www.fis-ski.com/

SUOMEN HIIHTOLIITTO RY   
Radiokatu 20, 00240 Helsinki   
p. 09 - 348 121,  f. 09 - 3481 2484
e-mail:
hiihtoliitto@hiihtoliitto.fi

Keski-Pohjanmaan Liikunta ry
http://www.kepli.com/

KESKI-POHJANMAAN HIIHTO RY
Mannerheiminaukio 7, 2. krs, 67100 Kokkola  
e-mail: toimisto@kepli.com   
Internet:
www.kephi.com
p. 06-832 1300 f. 06-830 2374


Keski-Pohjanmaan Urheilun Tukiijat ry
http://www.keput.sporttisaitti.com/

Suomen Liikunta ja Urheilu
http://www.slu.fi/

Finlands Svenska Skidförbund FSS
http://www.cif.fi/fss

Nuori Suomi
http://www.nuorisuomi.fi/

Suomen Latu
http://www.suomenlatu.fi/

Lasten ja nuorten lumiliikuntasivut
mm. Valio-viesti ja Hopeasompa-infoa

 

HIIHTOPIIRIT:

Etelä-Pohjanmaan Hiihto ry
http://www.ephiihto.fi/

Helsingin Seudun Hiihto ry
http://www.saunalahti.fi/~shlhelp/

Hämeen Hiihto ry
http://www.hameenhiihto.fi/

Keski-Suomen Hiihto ry
http://www.urli.org/kshiihto/

Kymenlaakson Hiihto ry
http://personal.inet.fi/urheilu/shl.kymenlaaksonpiiri/

Lapin Hiihto ry
http://personal.inet.fi/urheilu/hiihto/

Pohjois-Karjalan Hiihto ry
http://www.pkhiihto.net/

Pohjois-Pohjanmaan Hiihto ry
http://www.pohjoispohjanmaanhiihto.com/

Varsinais-Suomen Hiihto ry
http://www.saunalahti.fi/vshiihto

 

HIIHTOPUTKET:

DNA Ski Tunnel - VuokattiSport - Vuokatin Urheiluopisto

Kymppi-Areena, Leppävirta

JÄMI LUMIMAAILMA

KESKI-POHJANMAAN HIIHDON JÄSENSEURAT:

ALAVIESKAN VIRI
Pj. Valto Brax, Taluskyläntie 10, 85200 Alavieska,
p. 08-430 126, gsm 044-555 3492
Yht.hlö Sauli Nurkkala, Someronkyläntie 606, 85200 Alavieska
gsm 044-355 7910, e-mail: sauli.nurkkala@luukku.com

HAAPAJÄRVEN KIILAT
Pj. Juha Uusivirta, Palolantie 18, 85800  Haapajärvi
gsm 044-445 6113, e-mail: uusivirta@pp.inet.fi
HSp. Tapani Keskitalo, Mussulantie 7, 85800  Haapajärvi 
Harrastev. Vesa Leskelä, Niittykatu, 85800 Haapajärvi,
gsm 0400-583 223, e-mail: vesa.leskela@tiivi.fi

HALSUAN TOIVO
Hsp. Terttu Timonen, Mäntytie 3 A 4, 69510 Halsua,
k. 06-863 6427
Harrastevast. Aapo Hietalahti, Kanervatie 5, 69510 Halsua
P. 863 6189, gsm 0400-960 061, e-mail: aapo.hietalahti@halsua.fi

HIMANGAN URHEILIJAT
Pj. Jari Kivelä, Schaumanintie 2, 68100 Himanka,
p. 875 742, gsm. 050-359 2458, e-mail: jarkivela@gmail.com
HSp. Keijo Hyyppä, Tomujoentie 313, 68100  Himanka
P. 06-876 377, gsm 050-5633 540
Harrastevast. Lauri Iso-Oja, Väinönkuja 4, 68100  Himanka

KALAJOEN JUNKKARIT
Pj. Marjaana Juola, Kalajoentie 24 as 3, 85100 Kalajoki
Gsm 0400-558 286, e-mail: marjaana.juola@suomi24.fi
HSp. Asko Laitala, Hanhitie, 85100 Kalajoki,
gsm 040-504 6085, e-mail: asko.laitala@luukku.com

KANNUKSEN URA
Toimisto: Liikuntatie 2, 69100 Kannus
Pj. Matti Jääskä, Pertuntie 104, 69100 Kannus,
k. 06-870 064, gsm 040-587 9443
HSp/harrastev. Aila Niemonen, Niemosentie 52, 69100 Kannus,
p. 06-873 149, gsm 050-344 9337, e-mail: aila.niemonen@lvi-niemonen.fi
Yht.hlö Petri Erkkilä, Niemeläntie 69, 69100 Kannus
p. 06-870 681 (t)

KAUSTISEN POHJAN-VEIKOT
Toimisto: PL 25, Urheilutalo, 69601 Kaustinen
Pj. Airi Mattila, Katajistontie 10, 69600 Kaustinen,
k. 06-861 2036, gsm 040-702 2106, e-mail: airima@kaustinen.fi, veikot@kaustinen.fi
HSp. Petri Känsälä, Ylijoentie, 69600 Kaustinen,
Gsm 050-587 0862, e-mail: petri.kansala@agrimarket.fi
Harrastev. Lauri Kivelä, PL 25, 69601 Kaustinen,
p. 06-861 1620, gsm 040-588 0770, e-mail: veikot@kaustinen.fi

KOKKOLAN VEIKOT
Pj. Heikki Haapala, Pitkänsillankatu 31 B 62, 67100 Kokkola
gsm 040-510 9521, e-mail: hjhaapala@luukku.com
HSp. Marja-Liisa Hiironen,Korpilahdentie 123, 67400 Kokkola
k. 06-822 2582, gsm 044-725 0510, e-mail: marja-liisa.hiironen@centria.fi
Harrastev. Olli Hyyppä, Mäkitie 8, 67700 Kokkola,
p. 06-831 7330, gsm 040-503 9753

KÄLVIÄN TARMO
Pj. Kari Lassila, Kiertotie 16, 68300 Kälviä, 
P. k. 06-835 0331, gsm 040-516 2593, e-mail: kari.lassila@upm-kymmene.com
HSp. Johanna Aho, Maunulantie 40, 68300 Kälviä, 
gsm 050-563 3313


LAMMINAHON AHTO
Pj./harrastevast. Kauko Tikkanen, Pajalantie 80, 86800 Pyhäsalmi,
p. 08-789 801, gsm 0400-548 638, email: kauko.tikkanen@luukku.com
HSp. Kari Kumpumäki, Peräläntie 100, 86800 Pyhäsalmi,
Gsm 044-564 3973


LESTIJÄRVEN KIISTO
Pj. Teija Tiala, Hietalantie 3, 69450 Yli-Lesti
p. 06-863 8406 (k), 06-863 8337 (t), gsm 040-509 4506, e-mail: teija.tiala@luukku.com
Lestijärven Kiiston toimisto, Rantatie 9, 69440 Lestijärvi,
p./f. 06-863 7178
Hsp/harrastevast. Leila Kinnunen, Porrasnorontie 8, 69940 Lestijärvi,
p. 06-888 9250(t), gsm 050-322 1809, e-mail: leilakinnunen@jippii.fi

LOHTAJAN VEIKOT
Pj. Petri Hietala, Seikkulantie 59, 68230 Lohtaja,
gsm 050-361 4887, e-mail: petri.hietala@kotinet.com
Hsp. Arto Niemi, Salmimäentie 35, 68230 Lohtaja,
p.06-877 105, gsm 0500-764 105, e-mail: arto.niemi@suomi24.fi


NIVALAN URHEILIJAT
Toimisto: Urheilutie, 85500 Nivala
Pj. Esko Ypyä, Kiviahontie 90, 85540 Mönkö,
p. 08-441 800, gsm 0400-849 294, e-mail: esko.ypya@kotinet.com

PERHON KIRI
Ilkka Koskela, Peltokankaantie 58, 69920 Oksakoski, 
gsm 040-750 5416, e-mail: ilkka.koskela@reppu.net
HSp. Tanja Pohjonen, Hiekanmäentie, 69950 Perho,
gsm 040-704 8788, e-mail: tanja.pohjonen@pp.inet.fi

PIETARSAAREN HIIHTÄJÄT
Pj. Tapio Lehtinen, Aurinkomäentie 27, 68600 Pietarsaari,
k. 06-723 7131, gsm 0500-269 339, e-mail: tapio.lehtinen@pohjalainen.fi
Hsp. Päivi Hernesniemi, Vareksentie 19, 68660  Pietarsaari
p. 06-724 6016, gsm 040-7016 950
Harrastev. Eero Kangas, Kalareitti 18, 68870 Edsevö,
gsm 041-434 1449

PYHÄJÄRVEN POHTI
Toimisto: Tunturitie 3, 86800 Pyhäsalmi
Pj. Anne Happo, Liittoperäntie 572, 86800 Pyhäsalmi,
k. 08-788 712, gsm 040-552 6057, e-mail: anne.happo@luukku.com
HSp. Rauno Rökman, Mäntypolku 6 C 12, 86800 Pyhäsalmi,
p. 08-783 528, gsm 0400-877 226, e-mail: rauno.rokman@luukku.com
Harrastev. Martti Niemetmaa, Solleikontie 902, 86800 Pyhäsalmi, 
gsm 000-217 948, e-mail: niemetmaa.martti@pp.inet.fi

RAUTION KISAILIJAT
Pj. Raimo Polet, Iso-ojantie 224, 85150 Typpö,
p./f. 08-461 870, gsm 044-304 2106

REISJÄRVEN PILKE
Pj.  Seija Lepistö, Räisässaarentie 85, 85900 Reisjärvi
gsm 040-732 7353
HSp. Reijo Alakoski, Esalantie 3 E, 85900 Reisjärvi
p. 08-776 756, gsm 0500-684 939 e-mail: reijo.alakoski@messu.com
Harrastevast. Tapani Torvikoski, Mäntyperäntie 166, 85900 Reisjärvi
p. 08-776 177, gsm 040-585 7983, e-mail: tapani.torvikoski@pp.inet.fi

SIEVIN SISU
Toimisto: Haikolantie 23 B, 85410 Sievi
Pj. Esa Torvi, Tervakuja 3, 85410 Sievi
p. 08-480 372, gsm 050-577 1944, email: esa.torvi@hiven.fi
Hsp. Kari Kangas, Kangastie 18, 85410 Sievi
p. 08-481 338, gsm 044-360 7642, e-mail: kari.kangas@scanfil.com

TOHOLAMMIN URHEILIJAT
Pj. Heimo Karjalainen, Tiemestarinkuja 4 B, 69300 Toholampi,
p. 06-885 760, gsm 050-354 6114, e-mail: tokonsa@toholampi.fi
HSp. Pekka Hakala, Varsitie 3, 69300 Toholampi,
p. 06-885 678, gsm 044-266 0475
Yht.hlö Pirkko Mäntypuro, Taipaleentie 2 D 8, 69300 Toholampi
p. 06-885 2033, e-mail: pirkkoma@kase.fi

ULLAVAN KILPA
Pj. Hannu Kottari, Neverbackankyläntie 21, 68380 Yli-Ullava
t. 06-889 105, gsm 0400-863 129, fax. 06-889 187, e-mail: hannu.kottari@nevertex.fi

VETELIN URHEILIJAT
Pj. Martti Pihlajamaa, Aittaniementie 9, 69850 Patana 
gsm 040-518 0130, e-mail: inststo.m.pihlajamaa@co.inet.fi
HSp. Jari Mäkelä, 69730 Tunkkari, p. 06-862 1628

YKSPIHLAJAN REIMA
Pj. Simo Huhtala, Kalastajatorpantie 44, 67300 Kokkola
gsm 050-345 2494, e-mail: simohuhtala@suomi24.fi
HSp. Arto Niemi, Auringonkierros 35 B 9, 67400 Kokkola,
gsm 050-413 8420, e-mail: arto.t.niemi@suomi24.fi

YLIVIESKAN KUULA
Pj. Risto Similä, Kotkatie 8, 84100 Ylivieska
gsm 044-269 6082, e-mail: risto.simila@kotinet.com